BAYRAM SONRASI DETOKS ŞART OLDU!

BAYRAM SONRASI DETOKS ŞART OLDU!

Kırmızı et tüketiminin artması bir yana bayramda bir diğer fazla kaçırılan grup kesinlikle “glutenli besinler”.  Hem gluten içerikli besinler hem de kırmızı  et fazla tüketildiğinde ise hem şişkinliklerimiz artıyor hem de vücudumuz ödem toplamaya başlıyor.

Bu nedenle sağlıklı beslenmeye geçişte kırmızı et ve glutenli  besinleri dikkatli tüketmek sağlıklı bir tercih oluyor ve diyet sürecinde işimizi oldukça kolaylaştırıyor.

Son yıllarda gluten hassasiyeti oldukça fazla görülüyor durum böyle olunca;

-Karında sürekli bir şişkinlik

-Midede gaz problemleri

-Uzun süreli kabızlık veya zaman zaman ishal problemleri

-Zaman zaman karın ağrısı

-Halsizlik ve sürekli yorgunluk hissi

Bu semptomlar gluten hassasiyetinin belirteci olabiliyor .

Bu belirtileri  yaşıyorsanız glutenli besinleri bir süre tüketmediğinizde bu şikayetleriniz  azalıyor veya geçiyorsa glutenli besinleri en azından dönem dönem hayatınızdan uzaklaştırmanızda fayda var.

Herhangi bir besine karşı hassasiyet veya allerjiyi anlamanın en güzel yolu “Eliminasyon Diyeti” yapmak. Bu nedenle herkesin  hayatında, özellikle şişkinliklerinin arttığı sıkıntılı dönemlerde, en az 1 kere uygulaması gereken bir diyet modelidir. Eliminasyon  Diyeti beslenmeden hemen hemen tüm besinlerin çıkarılması ve  belli başlı besin gruplarının beslenme programına yavaş yavaş eklenmesi böylece hangi besin grubuna hassasiyetin olup olmadığının anlaşılması mantığına dayanmaktadır.

Bayram sonrası şişkinliklerin arttığı bu dönemde ise küçük bir arınma programının ardından eliminasyon diyeti yapmak için gayet uygun bir dönem olacaktır.

Kısa süreli yapılması gereken bu diyet modellerini bir uzman eşliğinde yapmak ise oldukça önemli. Farkında olmadan vücudunuzda kalıcı hasarlar bırakabilir , çok düşük kalorili beslenerek  su ve kas kayıplarınızı kilo verdim sanabilir ve en önemllisi vücudunuzu yorabilirsiniz.

Ödemlerinizi atmak için bol su tüketmeyi ihmal etmeyin.

Dilerseniz sularınızı yaz meyveleriyle tatlandırabilir, zaman zaman alkali hale getirerek tüketebilir veya suyu en fazla nasıl içebiliyorsanız o şekilde içmeye devam edebilirsiniz.

Bayramdan kalan ödemlerinizi söktürmek için size güzel bir detoks tarifi bırakıyorum ve haftaya görüşmek üzere diyerek yazımı sonlandırıyorum

Sağlıkla kalın.

ANANASLI  ÖDEM ATICI  DETOKS İÇECEĞİ

Malzemeler

  • 1,5 litre su
  • 1 adet  ananas ve ananas kabukları
  • 1/2 yeşil elma (yarısını çiğ tüketebilirsiniz)
  • 1adet çubuk tarçın
  • 1 tutam maydanoz (soğuduktan sonra)
  • 1-2 dilim limon (soğuduktan sonra atılacak)
  • İsteğe bağlı kök zencefil

Yapılışı

  • Kaynayan suyun içerisine ananas kabukları birkaç yuvarlak dilim ananas, tarçın ve yeşil elmayı ekleyip 5 dakika daha kaynatıyoruz.
  • Soğuduktan sonra limon ve maydanozu da ekleyip biraz dinlendiriyoruz.
  • Günlük içtiğiniz suya ilave içebilirsiniz.

Not: En fazla  2 gün içinde tüketiniz

Afiyet Olsun :)

(0222) 335 03 35 7/24 bize ulaşabilirsiniz.