Hasta ve Ziyaretçi Rehberi

Hasta ve Ziyaretçi Rehberi

Neler Getirmelisiniz?

Hastanemize geldikten sonra güzel bir başlangıç için; Hedefimiz odanızı tanımanızı, yerleşmenizi en kısa sürede rahat etmenizi sağlamaktır. Özel Ümit Hastanesi'ne geldiğinizde nüfus cüzdanınız ile hastaneye kabulünüz gerçekleşecektir.

Muayene için getirmeniz gerekenler:

 • Kimliğiniz
 • Özel Sağlık Sigortalı iseniz sigorta kartınız,
 • Tıbbi kayıtlarınız, radyoloji grafileriniz ve daha önceki tetkik sonuçlarınız
 • Kullandığınız tüm ilaçlarınız veya ilaç listeniz

Yatış işlemleri

Yatışınız Yapıldıysa Yanınızda Getirmeniz Gerekenler:

 • Pijama ve/veya önden açılabilir boydan gecelik
 • Kaymayan terlik
 • Yedek çamaşırlar
 • Islak mendil, havlu

Hastanemizde Doğum Yapacaksanız Yanınızda Getirmeniz Gerekenler:

 • Bebek battaniyesi
 • Bebek yedek kıyafetleri

(Yukarıda belirtilen gerekli malzemeleri ücreti karşılığında hastane kantinimizden temin edebilirsiniz.) Poliklinikte yatışınıza karar verildiyse hasta yatış formunuzla, doktorunuzun doldurduğu order formunuzla ve tahlil istek formunuzla 2. yada 3. katta bulunan veznemize başvurmanız gerekmektedir. Vezne işlemlerinizin bitiminde servis hemşiresi sizi odanıza yerleştirecektir.

Odanız (Özel Ümit Hastanesi)

Size istediğiniz tipte odayı sağlamak için elimizden geleni yapacağız. Odanıza kabulünüzden hemen sonra hemşireniz tarafından oda tanıtımı yapılacaktır. Hemşire çağrı sistemi, yatağın kullanımı, TV, telefon, havalandırma, banyo, dolaplar, mini bar, refakatçi yatağı ve ışıklar da dahil olmak üzere odanızdaki tüm ekipman ve eşyaların nasıl kullanılacağı size anlatılacaktır. Odanızdan 1455'i tuşlayarak hasta hizmetlerine ulaşabilirsiniz. Kafeteryanın telefon numarası 1998 ve 1999'dur. Odanızda internet erişimi mevcuttur.

Odanız (Özel Ümit Vişnelik Hastanesi)

Size istediğiniz tipte odayı sağlamak için elimizden geleni yapacağız. Odanıza kabulünüzden hemen sonra hemşireniz tarafından oda tanıtımı yapılacaktır. Hemşire çağrı sistemi, yatağın kullanımı, TV, telefon, havalandırma, banyo, dolaplar, mini bar, refakatçi yatağı ve ışıklar da dahil olmak üzere odanızdaki tüm ekipman ve eşyaların nasıl kullanılacağı size anlatılacaktır. Odanızdan 2112'i tuşlayarak hasta hizmetlerine ulaşabilirsiniz. Kafeteryanın telefon numarası 2551'dir. Odanızda internet erişimi mevcuttur.

Kişisel ve değerli eşyalarınız

Hastaneye sadece gerekli ve sizin için önemli eşyalarınızı getir­menizi tavsiye ediyor ve bu eşyalarınızın korunmasını istiyoruz. Yanınızda bulunan değerli eşyalannızı yakınlarınıza teslim etmeniz gerekmektedir. Böyle bir olanağı olmayan hastalarımız eşyalarını tutanak karşılığında güvenlikte bulunan emanet dolabına konulmak üzere görevli güvenlik personelimize teslim edebilirler. Belge ile teslim edilmeyen eşyalardan hastane idaresi sorumlu değildir.

Finansal Bilgilendirme

Veznelerimiz hastanemizde uygulanan tüm muayene, tetkik, tedavi ve işlem fiyatları konusunda sizleri bilgilendirmek ve gerekli yerlere yönlendirmekle sorumludurlar. SGK'll hastalardan Sosyal Güvenlik Kurumu'nun belirlediği sağlık katkı payı % 90'a kadar fark ücreti alınabilmektedir.Size daha önceden belirtilen tedavi planında değişiklik olabilir, bu değişiklikler size bildirilecek ve onayınız doğrultusunda tedavinize devam edilecektir.

Özel Sağlık Sigortaları

Özel sağlık sigorta poliçesine sahipseniz, hastanemize gelmeden aşağıdaki konulara dikkat etmeniz gerekmektedir; Sigorta kanınız üzerindeki geçerlilik süresini kontrol ediniz. Kimliğiniz (ehliyet, nüfus cüzdanı, pasaport), sigorta kartınız, poliçenizin yanınızda olmasına dikkat ediniz. Acil haller dışında, yatış gününüzden en az bir gün önce sigorta veznemize gerekli evraklarınız ile müracaat ediniz. İşlemlerinizin başlatılmasını sağlayınız. Acil durumlarda gerekli işlemlerin başlatılması için sigorta evrakla­rının vezneye teslim edilmesine özen gösteriniz. Bildiğiniz gibi bazı sigorta şirketleri ile hafta içi mesai saatleri dışında ve hafta sonlarında temasa geçilememektedir. Böyle durumlarda hafta sonu ve gece yapılan tüm işlemlerde şirketiniz tarafından provizyon verilmezse masraflar sigortalı tarafından ödenmek­tedir. Ayrıca hastalarımızdan sigortalarının öngördüğü katkı payı alınmaktadır. Bu konuda göstereceğiniz anlayış için şimdiden teşekkür ederiz. Yapılacak işlemleriniz için sigorta şirketinizden işlem ön onayı alınır. Ön onayın amacı, işlemin poliçeniz kapsamında olduğunu kontrol etmektir. Masraflarınızın sigorta şirketi tarafından karşılanacağı durumlarda, oluşabilecek özel harcamalarınız (kafeterya vs.) sizin tarafınızdan karşılanacaktır

Taburcu İşlemleri

Doktorunuz taburculuğunuza karar verdikten itibaren, aynı katta bulunan sekreterlerimiz taburculuk işlemlerinizi en kısa sürede tamamlayacaklardır. Taburcu olurken hastanemizde olunan tedavileri, özetle epikriz belgenizi isteyebilirsiniz.

Taburcu olurken; reçetenizi, bir sonraki kontrol tarihinizi doktorunuzdan istemeyi unutmayınız.

Sizin Sağlığınız ve Güvenliğiniz İçin Kurallarımız

 • Hastanemize çocuk ziyaretçi getirilmemesi rica olunur.
 • Her hasta için bir refakatçi kalabilir.
 • Hastanemiz yatan hasta katlarına dışarıdan yiyecek-içecek kabul edilmektedir.
 • Hastane bahçesinde sigara içilmemesi önerilmektedir.
 • İstek ve önerilerinizi mesai saatleri içinde Hasta Hizmetleri Müdürü'ne, mesai saatleri dışında ise supervisor'a iletebilirsiniz.
 • Hastanemizle ilgili görüş, istek ve önerilerinizi ayrıca katlarda bulunan dilek - öneri kutularına bırakabilirsiniz.

Hasta Sağlığı Açısından

Hastanemiz yoğun bakım ziyaret ve bilgilendirme birinci derece yakınlar için hekim izni olursa yapılmaktadır. Hastamızın sağlığı açısından oda içinde bir misafirden fazla bulunmaması rica olunur.

(0222) 335 03 35 7/24 bize ulaşabilirsiniz.