Boyun Fıtığı

Boyun Fıtığı

Boyun Fıtığı (Servikal Disk Hernisi)Nedir?
 
Boyun omurları arasındaki disklerin bozularak, çekirdeklerini çevreleyen annulus liflerinin yırtılmasıyla içlerindeki çekirdek yapının dışarıya taşması boyun fıtığı (servikal disk hernisi) olarak tanımlanır. Bu yırtılma sonucu sıklıkla aşağıdaki bulgular ortaya çıkar:

 • Başlangıç aşamasında boyun tutulması, boyun ağrısı-kramplar,
 • Boyun, kol, el, sırt, bel, omuz gibi bölgelerde ağrı, ağrının yayılımı disk hernisinin lokalizasyonu ile değişir,
 • Ensede ağrı, kas spazmı, boyun hareketlerinde kısıtlılık,
 • Kollar ve/veya ellerde uyuşma hissi,
 • İlerlemiş ya da büyük disk hernilerinde kol kaslarında zayıflık, güçsüzlük,
 • Omurilik basısı olan hastalarda, omurilik hasarına bağlı kol ve bacaklarda güçsüzlük, felce giden durumlar.

İlerlemiş Boyun Fıtığı Nedir?
 
İlerlemiş boyun fıtıklarında özellikle kolda ve ellerde uyuşma hissi görülür. Kolda his ve güç kaybı da ilerlemiş boyun fıtığına işarettir.
 
İlerlemiş Boyun Fıtığı ile Boyun Fıtığının Farkı Var Mı?
 
Boyun fıtıkları (Servikal disk hernisi) semptomatik tedavi ile çok iyi iyileşen, genellikle cerrahiye gereksinim olmayan fıtıklardır. Medikal tedavi ile ağrının azaltılması, beraberinde boyu hareketlerinin kısıtlanması genellikle başarı ile sonuçlanır. Sadece ağrı problemi olan hastalarda ağrı dayanılabilir düzeylerde ise 3 hafta medikal tedavi ile beklemek doğru olacaktır. Ancak çok şiddetli dayanılamayacak tarzda ağrılarda, ilerlemiş boyun fıtığında erken cerrahi kesin çözümdür.

Boyun Fıtığı Nedenleri Nelerdir?

Pasif işler ve ağır işler olarak 2 ana nedeni vardır: Pasif işlerde (egzersiz işe başlama), Uzun süreli sabit (masa başı) işlerde çalışmaları.

Zayıf insanlarda başı fazla öne eğmeye ve bu davranışı alışkanlık haline getirmeye bağlı olarak boyun fıtığı oluşabilir.

Sürekli aynı noktaya bakmak, boynu uzun süre aynı noktada tutmak, bilgisayar ya da televizyon karşısında uzun süre geçirmek, soğuk klima ısısına maruz kalmak ve egzersiz yapmamak başlıca boyun fıtığı nedenleri arasındadır.

Boyun fıtığı genellikle ince, narin ve uzun boyunlu insanlarda, kısa boyunlu insanlara oranda daha çok görülmektedir. Kas yapıları daha zayıf olan bu tip insanlar ,çevresel faktörler ile yaşam biçiminden çok daha kolay etkilenir. Boynun kötü kullanımı da söz konusuysa, bu kişiler daha yüksek oranda boyun fıtığı riski altındadır. Kısa boyunlu ve basık kafa yapısına sahip olan kişilerde ise boyun fıtığının görülme oranı çok daha düşüktür.

Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

 • Aniden ortaya çıkan kol ağrısı,
 • Boyun ağrısı,
 • Parmaklara kadar yayılan uyuşma, ağrı,
 • İlerleyen dönemlerde parmaklarda ve kolda   güçsüzlük,
 • Yürürken bacaklarda boşalma hissi.

Boyun Fıtığında Tanı ve Teşhis Nasıl Konulur?

Boyun fıtığı teşhis sürecinde; önce klinik muayene ve Servikal MR çekilerek tanı kesinleştirilir. Sonrasında ise grafi ve bilgisayarlı tomografi gerekebilir. Hatta ayrıcı tanı için Üst Ekstremite EMG yapılır.

Boyun Fıtığında Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Boyun fıtıkları semptomatik tedavi ile çok iyi iyileşen, genellikle cerrahiye gereksinim olmayan fıtıklardır. Medikal tedavi ile ağrının azaltılması, beraberinde boyu hareketlerinin kısıtlanması genellikle başarı ile sonuçlanır. Sadece ağrı problemi olan hastalarda ağrı dayanılabilir düzeylerde ise 3 hafta medikal tedavi ile beklemek doğru olacaktır. Ancak çok şiddetli dayanılamayacak tarzda ağrılarda erken cerrahi kesin çözümdür.
 
Aşağıdaki durumlarda boyun fıtığında kesin cerrahi endikasyon konulur:

 • Her türlü tedaviye rağmen azalmayan şiddetli kol ağrısı,
 • Kolda güç kaybı
 • İlerleyen, kötüleşen güç kaybı
 • Omurilik hasarına bağlı kol ve bacaklarda aynı anda güç kaybı, yürüyüşte dengesizlik

Aynı veya benzer bulgularla seyredebilen diğer hastalıklar ekarte edildikten sonra ve tanı kesinleştirildikten sonra mikroskobik mikrocerrahi mikrodiskektomi yöntemi ile ameliyat yapılır. Boynun ön tarafından yaklaşık 1,5 – 2 santimetrelik çok küçük bir kesi ile girilmektedir. Mikroskopik olarak diskin tamamı boşaltıldıktan sonra oluşan darlığa cage denilen parça konur. Belirli boyun fıtığı vakaları tam endoskopik disk cerrahisi yöntemi ile yapılır. Bu durumda hasta konforu üst düzeye çıkar.

Boyun Fıtığı Ameliyatı Olan Hastalar Ne Kadar İstirahat Etmelidir?

Hasta ameliyattan yaklaşık 3 saat sonra boyunlukla ayağa kalkabilir. Sadece genel anestezi aldığından bir gece hastanede kalması uygundur. Ertesi gün taburcu olur. Hasta çalıştığı işin durumuna göre 3 ile 10 günde işbaşı yapar. Yüzme ve benzeri sporlar için 2 aylık bir dinlenme dönemi yeterlidir.

(0222) 335 03 35 7/24 bize ulaşabilirsiniz.