Çocuğunuzun Ateşi Sizin Çileniz Olmasın

Çocuğunuzun Ateşi Sizin Çileniz Olmasın

Çocuklarda ve bebeklerde sık görülen yüksek ateş, belli limitlerde olduğu sürece ciddi bir sorun olmaz iken bazı durumlarda çok ciddi sorunların belirtisi olabilir. Bu nedenle ateşin nasıl düşürüleceğinin bilinmesi ve gerekli durumlarda vakit kaybetmeden doktora gidilmesi çok önemlidir.

Her ateş yükselmesinde paniklemek doğru değildir ancak 40 dereceyi geçen ateşte dikkat etmek gerekir. Ateşli çocuğun yaşı çok önemlidir, 3 ayın altındaki bebeklerde hiç zaman kaybetmeden mutlaka doktor başvurmak gerekir. Bu bebeklerde ateşe yol açan durumun araştırma ve tedavisinin mutlaka hastane şartlarında olması gerekir.

Ateş için kritik süreç 3 gündür! 3 aydan büyük çocuklarda ise ateşin derecesi ve süresi yanında hastanın genel durumu göz önünde bulundurularak hareket etmek gerekir. Genel durumu iyi, beslenmesi bozulmamış, ateşi 38.5 derecenin altındaki çocuklar evde semptomatik ateş tedavisi ile 3 güne kadar izlenebilir. Ateşin süresi 3 günü geçiyorsa mutlaka doktor başvurmak gerekir. 6 aydan büyük bebeklerde ateş 39 derecenin üzerine çıkmadığı ve bebeğin durumu iyi olduğu sürece ateşi düşürmek gerekmeyebilir.
Ateşli bir çocuğun tedavisi sırasında üzerinde durulması gereken noktalardan biri de altta yatan hastalığın etkenine yönelik özgül tedavinin uygun zamanda başlanmasıdır. Ancak çoğu kez antibiyotikler ateş düşürücü gibi kullanılmaktadır. Antibiyotiklerin ateş düşürücü gibi kullanılmaması gerekir ve doktor önerisi olmadan kullanılmamalıdır.


Çocuklarda yüksek ateşe karşı ilk 5 önlem


1.Kıyafetlerine dikkat edin: 38.5 derece civarındaki hafif ateşte çocuğunuzun üzerindeki fazla giysileri çıkartın, ince ve bol bir pijama giydirin.
2.Sıvı alımına özen gösterin: Bol miktarda su ve sulu gıdalar almasını sağlayın.
3.Ortamın sıcaklığını muhafaza edin: Bulunduğu ortamın sıcaklığını 21-22 derece arasında tutmaya dikkat edin.
4.Ilık duş aldırın: 29-32 derece sıcaklıktaki ılık suyla duş aldırın veya ılık-ıslak bezlerle pansuman yapın.
5.Hemen ateş düşürücüye sarılmayın: Ateşin 39 dereceye çıkması durumunda doktorunuza danışarak çocuğa ateş düşürücü verebilirsiniz.

Çocuklarda yüksek ateş durumunda yapılmaması gereken 5 hareket


1.Üşüyen ve titreyen ateşli çocuğunuzun üzerini örtmeyin.
2.Kalın kıyafetler giydirmeyin.
3.Asla soğuk suyla banyo yaptırmayın.
4.Alkol ve sirkeli suyla kompres uygulamayın. (kolonya dahil)
5.Sık aralıklarla ateş düşürücü ilaç kullanmayın. Birçok anne baba tarafından yapılan bu uygulamalar ateşin daha da yükselmesine, ilaç ve alkol zehirlenmesi gibi sonuçlara yol açabilmektedir.

(0222) 335 03 35 7/24 bize ulaşabilirsiniz.