İnme tedavisinde ilk saatler tedavi için kritik

İnme tedavisinde ilk saatler tedavi için kritik

Dünya İnme Haftası dolayısıyla düzenlenen seminerde; Özel Ümit Hastaneleri personeli, inme hakkında bilgilendirdi.

Beyin damar hastalıkları; dünyada en fazla fonksiyon kaybına neden olan, yaşam kalitesini en fazla etkileyen ve ölüm nedeni olarak da ikinci sırada yer alan hastalık grubu olarak tanımlanıyor. Bu yaygın hastalık grubunda farkındalığı artırmak, koruyucu ve tedavi edici koşulların iyileştirilmesine dikkat çekmek üzere Dünya İnme Haftası’nda bilgilendirme çalışmaları yürütülüyor. Özel Ümit Hastaneleri’nde yapılan bilgilendirme çalışmalarında hastane personeline “inme” hakkında bilgi verildi.

HİPERTANSİYON, DİYABET ,STRES ,SİGARA KULLANIMI, OBEZİTE…

Özel Ümit Batıkent Hastanesi Uzmanı Dr. Nuray Can Uluğ, inmedeki risk faktörlerini şöyle sıraladı: “Değiştirilemeyen ve değiştirelebilecek risk faktörleri var .Değiştirilemeyen risk faktörleri arasında , cinsiyet,Irk, Aile öyküsü, Geçirilmiş inme ve geçici iskemik atak öyküsü sayılabilir .56 yaş üstü bireylerde ve erkeklerde kadınlara göre daha sık olarak inme görülüyor .

 Değiştirilebilen Risk Faktörleri: Hipertansiyon (Yüksek Tansiyon), diyabet (şeker hastalığı), hiperlipidemi (yağ yüksekliği özellikle ldl-kolesterol olarak adlandırılan kötü kolesterol yüksekliği), atrial fibrilasyon (kalpte bir çeşit ritim bozukluğu), kalp hastalıkları, sigara kullanımı, obezite (şişmanlık), fiziksel hareketsizlik, kötü beslenme alışkanlıkları, hormon kullanımı ,beyne giden atardamar  tıkanıklıkları olarak özetlenebilir.”

NASIL BELİRTİ VERİYOR

Dr. Can Uluğ inmenin belirtilerini ise şöyle aktardı: “Ani gelişen bilinç kaybı veya bayılma, Kol veya bacaklarda ani gelişen ağrısız güç kaybı, dengesizlik, konuşma bozukluğu, anlama güçlüğü, ağız köşesinde çekilme, sarkma, kol ve bacaklarda tek taraflı uyuşma, çift görme, görme kaybı gibi semptomlarla hastalık belirti verebilir.”

İNME TEDAVİSİ YAPILAN HASTANEYE EN KISA SÜREDE GİDİLMELİ

Özel Ümit Vişnelik Hastanesi’nde verilen eğitime katılan Nöroloji Uzmanı Dr. Rabia Sedef Üre ise, tedavide erken tanı ve tedavinin önemine dikkat çekti.  Dr. Üre, “Hastalar buntur bir durumda once 112'yi arayarak, ne kadar erken dönemde inme merkezine ulaşırlarsa tedavi şansları o kadar artacaktır.” şeklinde konuştu. İnmenin erken müdahale ile tedavide başarı oranın yükseldiğini ifade eden Dr. Üre dakikaların bile kıymetli olduğuna dikkati çekti.

İNME TEDAVİSİ

Nöroloji Uzmanı Dr. Sedef Üre, inme tedavisiyle ilgili şunları söyledi: “İnmenin tedavisi hastanın kişisel özellikleri, inmenin şiddeti ve özellikle inmenin meydana gelmesinden itibaren geçen zamana bağlıdır. Bu bağlamda pıhtıyla tıkanan beyin damarlarının tekrar açılabilmesi için en erken dönemde kanda pıhtılaşmayı engelleyen ilaçlar başlanır. Bunların dışında erken dönemde damarları tıkayan pıhtının giderilmesi için girişimsel yöntemler kullanılabilir. Beyin kanamasına bağlı inmelerde sinir hücrelerinin canlılığının korunması ve kanamanın azaltılması adına ilaç tedavisinin yanında, yaralanan anevrizmada kanama kontrolü için çeşitli girişimsel yöntemler veya açık cerrahi tercih edilebilir.”

İNME SONRASI REHABİLİTASYON ÖNEMLİ

İnme sonrasında fizik tedavi ve rehabilitasyonun hastanın tedavisini destekleyici önemli unsurlar olduğunu belirten Dr. Üre, “Çeşitli rehabilitasyon programları uygulanarak hastanın kas gücü artırılabilir, konuşma bozukluklarında iyileşmeler sağlanabilir. Yine hastaların yaşadığı nörolojik sıkıntılara yönelik psikolojik destek de tedavinin önemli bir yerini tutar.” şeklinde konuştu.

 

(0222) 335 03 35 7/24 bize ulaşabilirsiniz.