Kanseri önlemede temel unsur: Takip

Kanseri önlemede temel unsur: Takip

Medikal Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Özlem Yersal tarafından, Özel Ümit Hastanesi personeline kanser türleri ve tarama yöntemleri hakkında eğitim verildi.

Kanserlerin bir anda gelişmediğini ve bir takım öncül belirtileri olduğunu aktaran Dr. Yersal, “Taramaların amacı bu öncü lezyonları bulmak ve kontrol altına almaktır, bazı lezyonların kansere dönüşmesi 10 yıl sürüyor dolayısıyla kanseri önlemek için vaktimiz var.” şeklinde konuştu. Ortalama risk grubunda olan 45 yaşına gelen herkesin kolon kanseri için tarama testi yapması gerektiğini ifade eden Özlem Yersal, “Tarama testleri ise; 45 yaşına gelmiş birine en ideali 10 senede 1 kolonoskopiyi mutlaka öneriyorum, bir diğer yöntem ise gaita testi, bu da 2 yılda 1 tekrar edilmelidir. Sanal kolonoskopi bir diğer yöntem ancak çok önerilen bir yöntem değildir. Gaitada kan gördüğümüzde kolonoskopi mutlaka yapılmalıdır.” ifadelerini kullandı.

MAMOGRAFİ ÖLÜM ORANLARINI AZALTIYOR

Meme kanserini önlemek için 40 yaşın üzerindeki tüm kadınların mutlaka mamografi yaptırması gerektiğine dikkat çeken Dr. Yersal, şunları söyledi: “Mamografinin sıklığı konusunda farklı görüşler olsa da KETEM’de 2 senede 1 denir ancak biz poliklinikte yılda 1 deriz. Meme ultrasonu ise; tarama konusunda yardımcı bir yöntemdir, bir tarama değildir. Temel olarak memenin iki taraftan sıkıştırılarak oradan bir röntgen alınması yöntemidir mamografi. Mamografi ile meme kanserine bağlı ölümlerde ciddi bir azalma sağlanıyor. Elle muayene ise artık bir tarama yöntemi olarak önerilmiyor.”

HPV AŞISI MUTLAKA YAPILMALI

Serviks kanserinin önlenebilir olması bakımından çok önemli olduğunu dile getiren Medikal Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Özlem Yersal “Serviks kanserine bir virüs neden oluyor. Adı; HPV ve bu tamamen önlenebilir, çünkü aşısı var. 27 yaşın altındaki kişilere bu aşı uygulanabilir, ideali 9-12 yaş arasında yapmaktır.” dedi. HPV hakkında bilgi veren Yersal, şunları kaydetti: “HPV’nin pozitif olması kanser olacağınız anlamına gelmez, her HPV de kansere neden olmaz, virüsün belli türleri kansere neden olur. Pek çok insan bu virüse maruz kalıyor ancak özellikle 20-30’lu yaşlarda vücut bunu kendi kendine elimine ediyor. Ancak yıllar içinde vücut bunu atamadığında kanser oluşur. Aynı şekilde HPV almış birinde ilk olarak kanser öncesi lezyonlar oluşur, kanserin oluşması 10 yıl sürer, bu nedenle en önlenebilir kanser türlerindendir.” Bu kanser türünün tarama testleri hakkında bilgi veren Dr. Yersal, sözlerini şöyle tamamladı: “Tarama testi olarak kadın doğum bölümünde; Smear testi ve HPV testi yapılır, Bunlar negatif ise 5 yıl sonra yenilenmesi istenir. Sadece semar yapılıyorsa 3 yılda 1 yapılmalı. 30 yaşında başlanmalıdır ve 5 yılda 1 tekrar edilmelidir. Dolayısıyla bunda takip, tanı ve erken tedavi oldukça önemlidir.”

(0222) 335 03 35 7/24 bize ulaşabilirsiniz.