Karbonmonoksit Zehirlenmesi

Karbonmonoksit Zehirlenmesi

Kış aylarında sobaların kaloriferlerin yanması ile birlikte sık karşılaşılan ve ölümle sonuçlanabilen bir zehirlenmedir. Soba, şofben, kombi, şömine v.b. ısıtıcılardan sızan yada yangın sonucu maruz kalınan karbon monoksit gazının solunması sonucu zehirlenme olmaktadır.

CO zehirlenmeleri ; en sık iyi temizlenmemiş ev bacalarının tıkanması ya da şofben kombi gibi ısıtıcıların yanmış gaz giderlerinin iyi izole edilmemesi sonucu CO gazının sızması neticesinde karşımıza çıkmaktadır. Karbon monoksit gazı (CO) solunduğunda insan için oldukça tehlikeli ve kısa sürede ölüme yol açabilecek bir gazdır. Ortamda %1 den fazla olması ölümcüldür.

Kapalı bir ortamda iken,birden baş ağrısı, baş dönmesi, halsizlik, mide bulantısı, nefes almada zorluk gibi şikayetler oluyorsa hiç vakit harcamadan en yakın hastaneye başvurulmalıdır.

Şikayetler en sık baş ağrısıdır (%90). Ardından baş dönmesi(%77),halsizlik(%53),mide bulantısı(%47),bilinç bulanıklığı(%43),nefes darlığı(%40),görme bozukluğu(%25),göğüs ağrısı(%9),bilinç kaybı, karın ağrısı, kas krampları oluşur. Tedavi edilmezse koma ve ölümle sonuçlanır.
Çok ciddi bir zehirlenme olan ve ve ölümle sonuçlanabilen karbon monoksit zehirlenmesine maruz kalmamak için;
Kış aylarında ısıtıcı sistemlerimizi kullanmaya başlamadan önce mutlaka profesyonel ekiplere bakımlarını yaptırmak hayat kurtarıcı bir önlemdir.
Sürekli kullandığımız şofben gibi cihazlarımızın ve bacalarının yıllık kontrollerini yaptırmak gerekmektedir.
CO zehirlenmesinden şüphelenildiyse ya da yukarıdaki bulgulardan biri veya birkaçı varsa vakit kaybetmeden en yakın hastaneye başvurulmalıdır.
Unutmayın ki; basit ve ucuz bir önlem çocuklarımızın, yakınlarımızın ve kendi hayatımızın sigortası olacak ve ne pahasına olursa olsun geriye döndürülemeyecek olan sonuçlardan sizi koruyacaktır…

(0222) 335 03 35 7/24 bize ulaşabilirsiniz.