Kataraktan Kurtulmak Mümkün

Kataraktan Kurtulmak Mümkün

Katarakt gözümüzün şeffaf merceğinin zamanla o şeffaflığını kaybetmesidir. Katarakt çoğunlukla yavaş gelişen bir durumdur. Şeffaflık kaybolduğu için zamanla bulanık görm gelişir.

• Kamaşma,

• Görme kalitesinin bozulması,

• Geceleri araba kullanırken ışıkların saçılması,

• Genel olarak bulanık görme,

• Puslu görme şeklinde kataraktın belirtilerini

ifade edebiliriz.

SADECE YAŞLILARDA GÖRÜLMÜYOR

Katarakt yeni doğan döneminden başlayıp, hayatın her döneminde görülebilir. Ancak ilerleyen yaşlarda sıklığı artıyor. 80’li-90’lı yaşlara çıktığınızda yüzde 90’lara kadar çıkabiliyor. Yani çok sık görülen bir durum. Katarak çocuklarda ve gençlerde daha farklı görülüyor. Yaş gruplarına göre bazen endişelerimiz artıyor. Bazılarının altında başka sebepler aradığımız da oluyor. Örneğin diyabetik hastalarda daha erken yaşlarda katarakt hastalığı görülüyor. Çocuk hasta­larda tanı konduysa, metebolik hastalıklara ve bazı sendromlar aklımıza geliyor.

ERKEN TANI ÇOK ÖNEMLİ

Katarakt uzun süre beklediğinde bir takım komplikasyonlarla karşılaşabiliyoruz. Eğer çok olgunlaşmış bir katarakt ise gözün içinde dağılıp göz içi iltihabı ya da kataraktın ken­disinden kaynaklı göz tansiyonu gelişebili­yor. Göz tansiyonu da sinsi bir hastalık, körlük ile sonuçlanabiliyor. Yani basit halledilebilir bir problem, gerçekten hastanın başına ciddi prob­lemler açabiliyor. Ya da hasta diyabetik bir has­ta ise diyabete bağlı retina hastalığı kötüye gidiyor ama hasta bunun farkına varmıyor, katarakt bunu maskeleyebiliyor. Katarakt ile beraber sarı nokta hastalığı var ise sarı nokta hastalığının tedavisi ya geçikiyor ya da tedavi şansı kaybediliyor. O nedenle, hasta ameliyat olmak istemiyor olsa bile, yakın kontrolü çok önem arz ediyor.

AMELİYAT 1 KERE YAPILIR

Katarakt ameliyatı çok kolay bir işlemdir. Katarak ameliyatı 1 kere yapılır. Ameliyat ortalama olarak 15 dakika sürüyor, bütün dünyada en çok yapılan ameliyat grubu ve en başarılı ameliyat grubu. Hastaların katarakt­la yaşarken aldıkları risklere oranla ameliyat riskleri düşük kalıyor. Zaten hastalar ameli­yatın ertesi günü eskiden ne seviye görüyorsa ona ulaşıyor, tabi başka bir hastalıkları yoksa. Yaklaşık 5-7 gün içinde de gündelik hayat­larına dönebiliyorlar. Ayrıca ameliyata karar verildiğinde hastaya özel göz içi lenslerinin planlanması yapılarak hastaların ameliyat son­rası uzak yakın görmeleri gözlüksüz hale getirile­biliyor, uzaktan ya da tamamen gözlükten kurtul­ması da sağlanabilmektedir.

(0222) 335 03 35 7/24 bize ulaşabilirsiniz.