Liposuction (Yağ Aldırma)

Liposuction (Yağ Aldırma)

Liposuction yani yağ aldırma; estetik cerrahi denildiğinde kadın erkek farkı gözetmeksizin, toplum genelinde en çok akla gelen terimlerden birdir. COVID-19 salgını ile birlikte evde kalınan süre içerisinde hareketsiz yaşam, stres, yeme bozuklukları kilo almamıza neden oldu.

Liposuction sağlıklı beslenme ve egzersizi hayatlarına alamayan ve estetik kaygısı fazla olan bireylerin ilk tercihleri arasında yer alıyor. Ancak “kilo aldıysanız, hemen gidip yağlarınızı aldırıp eski formunuza kavuşabilirsiniz” yanılgısına da düşmemek lazım.

LİPOSUCTİON NE İŞE YARAR?
Boyuna göre normal kiloda olan bir erişkinlerde, bölgesel şekil bozukluğuna yol açan yağ birikimlerini (göbek, kalça yanları, diz içleri ve erkeklerde böğür bölgesi gibi) uzaklaştırmak, erkeklerde görülen jinekomasti denilen meme büyümesini tedavi etmek ve boyun germe, karın germe ve meme küçültme ameliyatlarında bölgenin daha iyi şekillendirilmesini sağlamak için kullanılır.

EN SIK LİPOSUCTİON UYGULANAN BÖLGELER HANGİLERİ?

  • Karın ve bel çevresi
  • Kalçalar
  • Uyluk iç ve dış yanı
  • Dizlerin birbirlerine bakan yüzleri
  • Boyun
  • Üst kol
  • Meme (erkek ve kadın)

DAHA AZ TERCİH EDİLEN BÖLGELER?

  • Bacakların dizin altında kalan kısımları: Özel ince kanüller ile yapılmalıdır, özellikle lipoödem vakalarında tercih edilir.
  • Gluteal bölge (popo): Gluteal bölgenin kalkık ve dolgun görünümü negatif yönde etkilenebileceği için; daha çok asimetri olan ve gluteal bölgenin aşırı çıkıntılı olmasından şikayetçi olan vakalarda tercih edilir.

Genel olarak uzaklaştırılan yağ toplamda hastanın hemodinamisini bozmayacak şekilde kilosuna ve vücut direncine göre şekillendirilir.

Ameliyat sonrasında hastanın mümkün olduğunca hareketli olması istenir, bu durum iyileşme ve ödemin atılma sürecini hızlandırır. Bölgenin aktif olarak sporla çalıştırılması için ise yaklaşık bir aylık sürenin geçmesi beklenir. Ameliyat sonrasında ödem ve morluğu azaltmak için çeşitli jeller uygulanır herhangi bir sistemik tedavi önerilmez.

BİLGİ: İşlemden hemen sonra hastanın yürüyüş, koşu gibi faliyetlerde bulunması iyileşme ve ödem azalması sürecini hızlandırdığı için doğrudan önerilir. İşlem yapılan bölgenin spor esnasında aktif çalıştırılması için yaklaşık bir ay beklenmesi önerilir.

(0222) 335 03 35 7/24 bize ulaşabilirsiniz.