Meme Ağrıları

Meme Ağrıları

Meme ağrısı, kadınlarda memeyle ilgili olarak en sık görülen şikayetlerdendir. Ağrı, bir yada iki memede birden ve farklı şiddetlerde olabilir. Bu ağrıların ancak %15-20’sinde tedaviye ihtiyaç vardır. Memede ağrı şikayeti ile hekime başvuran hastaların en büyük korkusu kanser olasılığıdır.

Gerçekte, meme ağrısı ile kanser arasında direkt bir ilişki yoktur. Meme kanserinin bir çok bulgusu yanında, memede ağrı olanı çok azdır. Ağrının nedeni, memenin kendisinden kaynaklanan patolojiler olduğu gibi, meme çevresindeki kas, eklem ve kemiklerde oluşan hastalıklar da olabilir.

Meme ağrısı, kadınlarda memeyle ilgili olarak en sık görülen şikayetlerdendir. Ağrı, bir yada iki memede birden ve farklı şiddetlerde olabilir. Bu ağrıların ancak %15-20’sinde tedaviye ihtiyaç vardır. Memede ağrı şikayeti ile hekime başvuran hastaların en büyük korkusu kanser olasılığıdır. Gerçekte, meme ağrısı ile kanser arasında direkt bir ilişki yoktur. Meme kanserinin bir çok bulgusu yanında, memede ağrı olanı çok azdır. Ağrının nedeni, memenin kendisinden kaynaklanan patolojiler olduğu gibi, meme çevresindeki kas, eklem ve kemiklerde oluşan hastalıklar da olabilir.

Memede periyodik olarak menstürasyonla (regl) ilişkili ve periyodik olmayan, sürekli olmak üzere iki tip ağrı meydana gelir.

Periyodik ağrı

Meme, hormonlara duyarlı bir organdır. Regl dönemlerinden sonra yumurtalıklardan salgılanan östrojen ve progesteron hormonu, memeyi süt vermeye hazırlar. Bu hormonlar, memedeki süt kanallarının ve süt yapan hücrelerin büyümelerine ve çoğalmalarına neden olur. Bu nedenle de menstürasyon öncesi memede su retansiyonu ve hacim artması yaparak gerginliğe neden olur. Menstürasyonun başlamasıyla birlikte meme içinde oluşan yapılar involüsyona uğrar ve tekrar eski haline döner. Memedeki bu hücre çoğalmaları ve involüsyon sonucu fibrokistik yapılar oluşur. Menstürasyon öncesi dönemde memede gerginlik ve ağrı normaldir. Ağrı ve gerginlik hissi, periyodun başlaması ile kaybolur. Bazan bunun şiddetinde artmalar görülebilir. Meme ağrılarının %70-80’i bu şekilde görülür. Genellikle 30-40 yaşlarında daha sık görülen periyodik ağrıların nedenleri
arasında; hormonal (östrojen ve progesteron) değişiklikler, regl düzensizlikleri, prolaktin hormonunun artması, doğum kontrol hapları, menopoz döneminde hormon replasma tedavisi, stres, üzüntü, aşırı tuzlu beslenme, fazla kafein alımı ve yağlı besinlerin tüketilmesi bulunur.

Ağrıyla ilgili tavsiyeler

  • Memeyi alttan deslekleyen uygun sütyen kullanmak,
  • Tuz alımını azaltmak,
  • Kafein alımını azaltmak,
  • Yağ alımını azaltarak lifli gıda ve meyve alımını artırmak,
  • Kilo almamak, yürüyüş ve egzersiz yapmak.

Periyodik ağrının tedavisi

Memede oluşan regl öncesi periyodik ağrıların %20’sinde ilaçla tedaviye gereksinim vardır. Aspirin, parasetamol veya antifilojistik ilaçlar, ağrının azalmasında etkili olurlar. B1 - B6 ve E vitamin peraparatları ve çuha çiçeği yağı memede rahatlama sağlar. Bromokriptin, danazol gibi ilaçlar da çok gerekli olduğu zamanlarda kullanılır.

Nonperiyodik ağrı

Periyodik olmayan (non periyodik) ağrılar, regl dönemlerine bağlı olmaksızın oluşur. Ağrı, memenin belirli bir bölgesinde hissedilir ve genellikle 40-50’li yaşlarda görülür. Bazan kolda, omuz veya koltuk altında da ağrı hissedilir. Ayrıca omuz, kol ve adalede oluşan hastalıklardaki ağrı da memede hissedilir.

Travma, memede hızlı büyümüş makrokistler, fibroadenom, meme iltihapları, süt kanalı etrafında oluşan iltihaplar ve stres, büyük pandüle memelerde yağ nekrozu oluşması memede ağrılara yol açar. Ayrıca miyalji, omuz ekleminde romatizmal hastalıklardan kaynaklanan ağrılar memede de hissedilir.

Nonperiyodik ağrının tedavisi

Tedaviler ağrının tipine göre değişiklik gösterir. Büyümüş kistlerin aspirasyonu, meme içerisinde büyüyen kitlelerin ameliyatla çıkartılması, meme içinde veya süt kanalı çevresindeki iltihapların antibiyotik ilaçlarla kurutulması, stresin yol açtığı ağrılar için stres giderici ilaçlar alınması, kas ağrısı veya romatizmal nedenlere bağlı meme ağrılarında nedene yönelik tedavi yapılması bu yöntemlerden bazılarıdır.

(0222) 335 03 35 7/24 bize ulaşabilirsiniz.