Saç Nakli

Saç Nakli

Saç Nakli

FUE yöntemi ile saç ekimi; Folliküler Ünite adı verilen ve saçlı derimizde bulunan mikro saç köklerinin teker teker çıkarılması ve yeni yerlerine transferi işlemidir. Saç ekimi operasyonundan önce doktor muayenesi gereklidir. Bu komplike işlemin uzman bir ekip tarafından desteklenmesi de vazgeçilmezdir. İki kulak arasındaki, genellikle hiç saç dökülmesi gerçekleşmeyen, verici alan dediğimiz bölgede yeterli miktarda saçı olan sağlıklı erişkin bireyler saç ekimi için uygun aday sayılır.

Saç ekimi lokal anestezi altında 6 ila 8 saat süren bir operasyondur. İlk aşamada saç kökleri toplanır, daha sonra toplanan kökleri yerleştirmek için kanal açılır ve son olarak köklerin tek tek ekim işlemi gerçekleştirilir. Saç ekimi işlemi, lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Operasyon sonrasında doktor tarafından verilen ilaçların kullanması halinde herhangi bir ağrı olmayacaktır.Saç ekimi operasyonu sırasında hasta birinci bölümde yatar durumda, ikinci bölümde ise ortopedik bir koltukta oturur durumda olduğundan hasta konforu açısından rahat bir girişim olduğu kabul edilebilir. Özellikle ikinci bölümde hasta televizyon izleyebilir, kitap okuyabilir. Saç ekiminin özel bir mevsimi yoktur. Yılın 12 ayı rahatlıkla saç nakli yapılabilir.Uzman doktor ve tecrübeli bir ekibin yaptığı operasyonda köklerin alındığı bölgelerde seyrelme olmaz. Ekilen saçlar ömürlüktür, kesinlikle dökülmez. Greft sayısı hasta’nın verici alanına göre 2500 ile 4000 greft arasında değişmektedir. Bu da ortalama 7500 - 8000 saç kökü anlamına gelmektedir. Greft sayısı ile kıl sayısının farklı olduğunu unutmayınız.Saç ekimi girişimi sonrasında ince kabuklanmalar oluşur. Bu kabuklar, baş her gün yıkandığında baştan kepek gibi dökülerek yaklaşık 10 gün sonra tamamen kaybolurlar. Hasta, bu dönemde şapka takarak günlük hayatına devam edebilir ve çalışmasında sorun yoktur.

Saç ekimi işleminden sonra saçlar ilk üç ay içerisinde çıkmaya başlar. Saç naklinden 1 yıl sonra amaçlanan son görünüme ulaşılır.Saç ekimi, bir saç kökünün nakli işlemidir. Tüm dünyada uygulanan şekliyle FUE, saç köklerinin tek tek, özel bir medikal ekipmanla verici alandan toplanmasıyla elde edilir. Yöntemin avantajı; teker teker çıkarılan köklerin yerlerinin iyileşme sonrasında belli olmamasıdır. Günümüzde Türkiye'de yapılan saç cerrahilerinin %90'ı bu yöntem ile gerçekleşmektedir.

Hastanemizde;

  • FUE
  • Traşsız FUE

PRP destekli saç ekimiyöntemleri kullanılarak, uzman bir ekiple saç ekimi yapılmaktadır.
Saç ekimi süreci tamamlandıktan sonra en önemli süreç başlamaktadır. Bu süreçteki dikkat ve hassasiyet saçların çıkma sürecinden, verimliliğine kadar büyük önem taşımaktadır. Operasyondan bir sonraki gün ekilen alan ve donör alanın pansumanı yapılmaktadır. Bir sonraki gün ise saç ekimi yapılan bölgenin ve donör alanın yıkama işlemi yapılır. Kişiye saçlarını nasıl yıkaması gerektiği anlatılıp, sürecin bizimle alakalı kısmı tamamlanmış olur. Hastamız kendisine öğretildiği şekilde 15 gün saçlarını yıkadıktan sonra, 15. gün ekim alanındaki tüm kabuklar temizlenir.


Sonrasında hastamız normal hayatına ve saçlarını önceki gibi istediği şekilde, dilediği şampuan yada sabunla yıkamaya devam edebilecektir. Ekilen saçlar 10. gün itibariyle dökülmeler yaşayacaktır ve bu dökülme evresi ortalama 1.5 ayada kadar uzayabilir. Bunun nedeni ise işlem yapılırken açılan kanalların bulunduğu dokunun kendisini toparlaması esnasında dışarıda kalan kıl kısmının kırılmasıdır. Ancak kök ve doku deri altında kaldığı için bu kesinlikle bir problem ya da tehlike oluşturmamaktadır, yani tamamen beklenen bir durumdur. Bu evrede ekilen saçların tamamı ya da bir kısmı yada hiçbiri dökülmeyebilir. Her 3’ü de problem oluşturmaz, beklenen durumlardır. Sonrasında ise ortalama 3-4 aylık süre sonunda ekilen saçların uzama evresi başlayacaktır. Ancak bu evre ekim saçlarından bir anda patlama beklemek doğru değildir. Çünkü saçların belli bir doku zinciri bulunmaktadır ve bu zinciri tamamlayabilen saçlar çıkmaya ve uzamaya başlayacaktır. Kimi saçlar bunu 3 ayda tamamlarken, kimisi 5 ay kimisi ise 1 yıl sonrasında tamamlayabilmektedir. Ancak genel anlamda ekilen saçların tamamının çıkması ve uzama süresi ortalama 1 yıldır. Ekilen saçlar doğru kanal tekniği, düzgün açılar ve dikkatli ekim işlemi yapılması durumunda tamamen doğal olacak ve ciddi bir sağlık problemi, darbe, kaza gibi olağandışı durumlar yaşanmaması durumunda dökülmeyeceklerdir.

Birim Doktorları

Saç Nakli

Op. Dr. Mehmet Sezgin
Detay Randevu Al
(0222) 335 03 35 7/24 bize ulaşabilirsiniz.