Göz Sağlığı ve Hastalıkları

Göz Sağlığı ve Hastalıkları

Göz Sağlığı ve Hastalıkları

Göz Sağlığı ve Hastalıkları bölümünde vitreo-retinal hastalıklar, katarakt-refraktif cerrahi, oküloplastik cerrahi, glokom, sarı nokta hastalığı tanı ve tedavisi, refraksiyon-kırma kusurları, şaşılık, pediatrik oftalmoloji, prematüre retinopatisi, retina ve kornea hastalıkları gibi branşlarda hizmet verilir. Uzman hekimler, göz hastalıklarının teşhisinde ve tedavisinde güncel teknolojilerden faydalanır.

Uygulanan Tedaviler

INTRAVİTREAL ANTİ-VEGF UYGULAMASI

Vasküler Endotelyal Growth Factor (VEGF) önemli bir büyüme faktörüdür ve göz hastalıklarının gelişiminde kilit rol oynayabilir. Anti-VEGF ajanların kullanımı ile retinopati ve bazı diğer göz hastalıkları tedavi edilebilir. Uygulama gözün içindeki sıvı-jel kısım olan vitreus içerisine (intravitreal) Anti-VEGF ilaçların direkt olarak uygulanması şeklinde yapılır.

ARGON LAZER FOTOKOAGÜLASYON UYGULAMALARI

Şeker hastalığına bağlı olarak gelişen diyabetik retinopati ve göz içi kanamaları gibi göz hastalıkları için tercih edilebilen Argon Lazer Fotokoagülasyon uygulamaları, gözlerdeki mevcut görüş kalitesinin korunması ve sızıntıların ortadan kaldırılmasını sağlar. Enerjisi yüksek bir ışın olan argon lazeri kullanılarak kan damarlarının yer aldığı retina bölgesinde küçük yanıklar oluşturulur.

OPTİCAL COHERENCE TOMOGRAPHY (OCT) UYGULAMALARI

Diyabetik retinopati, sarı nokta hastalığı ve optik sinir, glokom, koroid, retina gibi göz kısımlarına ilişkin hastalıklarda gözün yapısal durumunun detaylı bir şekilde incelenmesi gerekir. Bu amaçlara yönelik olarak yapılan OCT (göz tomografisi) çekimlerinde enerjisi düşük lazer ışınları yardımıyla gözün retina tabakasının hassas bir şekilde görüntülemesi ve ölçümü yapılır.

NERVE FİBER ANALYZER (NFA) UYGULAMALARI

Sinir lifi analizi testi olarak da adlandırılan NFA testi, özellikle glokom hastalığının tedavi süreci için gerekli olan ölçümlerin elde edilmesinde tercih edilir. Bu test ile sinir liflerinin kalınlıkları ölçülür. Elde edilen bulgular OCT çekimleri ile birlikte değerlendirilebilir.

VİTREORETİNAL CERRAHİ

Gözün arka kısmında yer alan sıvı-jel madde olan vitreusun alınması ve retina kısmında bulunan kusurların cerrahi operasyonlarla tedavi edilmesine yönelik olarak yapılan uygulamalar vitreoretineal cerrahi uygulamaları olarak adlandırılır. Bunlardan en sık yapılanı vitrektomidir.

OKÜLOPLASTİK CERRAHİ

Göz çevresinin görüntüsünün istenilen yönde değiştirilmesine yönelik olarak yapılan uygulamalar, oküloplastik cerrahinin alanına girer. Bu yöntemler yardımıyla gözlerde bulunan simetrik bozukluk, göz altı torbaları, kırışıklık ve sarkıklık gibi sorunlar tedavi edilerek göz bölgesinde daha genç ve düzgün bir görünüm elde edilebilir.

FAKO YÖNTEMİ

Fako yöntemi, katarakt tedavisinde kullanılan bir tekniktir. Bu teknikle yapılan operasyonlarda göze yaklaşık 2 milimetre boyutunda bir kesiden giriş yapılarak viskoelastik jel adı verilen özel sıvı yardımıyla göz merceği, göze herhangi bir zarar verilmeden diğer tabakalardan ayrıştırılır.

GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ

Göz kapağında bulunan doğumsal boyut farklılıkları ile yaşlanma ve yer çekimine bağlı oluşan sarkıklıkların giderilmesinde göz kapağı estetiği uygulamalarından yararlanılır. Blefaroplasti olarak da adlandırılan bu uygulamalar gözlerde daha hoş ve genç bir görünüm elde edilmesini sağlar.

TÜMÖR AMELİYATLARI

Vücudun birçok bölgesinde oluşabildiği gibi gözlerde de tümör oluşumu söz konusu olabilir. Gözde oluşan tümörlerin çok büyük bir kısmı iyi huylu olsa da bazı durumlarda tümör ameliyatları ile alınması gerekebilir. Bu şekilde alınan tümörler patolojik incelemeye gönderilerek iyi huylu veya kötü huylu olduğu araştırılmalıdır.

ORBİTA CERRAHİSİ

Göze ilişkin göz küresi, göz sinirleri ve kasları, bağ dokusu gibi birimleri barındıran, kafatası kemiklerinden oluşan boşluk orbita olarak adlandırılır. Bu bölgede oluşan tümör, iltihaplanma, yaralanma, tiroide bağlı orbitopatiler gibi hastalıkların tedavilerinde orbita cerrahisinden faydalanılır.

Göz Sağlığı ve Hastalıkları Bölümünde Yapılan Testler

GÖZ KURULUĞU TESTLERİ

Gözlerde yanma, batma, kaşıntı ve göze yabancı bir madde kaçmış gibi hissetmek göz kuruluğunun yaygın belirtileri arasında yer alır. Göz kuruluğu göz sağlığını olumsuz yönde etkileyen ve suni gözyaşı kullanımı gerektiren bir durumdur. Bu tarz şikâyetleri olan kişilere göz kuruluğu testleri uygulanarak şikayetlerin kuruluktan kaynaklanıp kaynaklanmadığı net bir şekilde tespit edilebilir ve tedavi planı buna göre şekillendirilir.

RENK GÖRME TESTLERİ

Gözün retina tabakasında yer alan koniler, gözlerin renkleri ayırt edebilmesini sağlar. Doğumsal nedenlere bağlı olarak bu konilerin renkleri ayırt etmede yetersiz kalması, renk körlüğü anlamına gelir. Renk körlüğünün teşhisi için özel olarak geliştirilmiş olan renk görme testleri kullanılır.

BİLGİSAYARLI GÖRME ALANI TESTİ

Glokom adlı göz hastalığının erken teşhisinde ve tedavisinde çok önemli bir yere sahip olan bilgisayarlı görme alanı testi, gözün odaklandığı noktanın yanı sıra kenarlarındaki görme alanının da ölçülmesi ve olası bir bozukluğun tespit edilmesine imkan tanır.

GÖZ TANSİYONU ÖLÇÜMÜ

GLOKOM olarak da bilinen göz tansiyonu hastalığı, göz içi basıncının olması gerekenin üzerinde seyretmesi ile karakterize ciddi bir sağlık sorunudur. Hastalık zamanla görme sinirlerinin zarar görmesine ve sonuç olarak görme kaybına kadar gidebilen ciddi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle hastalığı işaret eden şikâyetlerle göz hastalıkları kliniklerine başvuran hastalarda göz tansiyonu ölçümü yapılmalıdır.

KORNEA KALINLIĞI ÖLÇÜMLERİ (PAKİMETRİ)

Kornea kalınlığı, göz basıncı üzerinde etkili olabilecek bir faktördür. Sağlıklı insanlarda 500 mikron olması gereken kornea kalınlığının normalden daha kalın olması göz tansiyonu ölçümlerinde yalancı bir yüksekliğe, daha ince olması ise göz basıncı düşüklüğüne neden olabilir. Bu nedenle göz tansiyonu ölçümlerinin normalin üzerinde veya altında çıkması durumlarında kornea kalınlığı ölçümleri de incelenmelidir.

OPTİK BİYOMETRİ ÖLÇÜMLERİ

Katarakt operasyonları esnasında gözün içerisine yerleştirilmesi gereken merceklerin ölçümü için kullanılan optik biyometri cihazları, bu operasyonlar için büyük bir öneme sahiptir. Aynı zamanda bu cihazlar yardımıyla yapılan hassas ve hatasız optik biyometri ölçümleri sayesinde ameliyat sonrasında hastaların gözlüksüz olabilme imkânı bulunur.

GÖZ ULTRASONOGRAFİSİ ÖLÇÜMLERİ

Travmatik problemler başta olmak üzere göz sağlığına ilişkin pek çok durumda göz ultrasonografisinden faydalanılır. Ultrasonografik ses dalgaları yardımıyla gözün görüntüsü çıkarılarak dışarıdan bakıldığında görülemeyen kısımlarında bulunan sorunlar kolaylıkla tespit edilebilir; aynı zamanda göz küresinin boyutları, kornea kalınlığı ve vitreus sıvısının kapladığı alan gibi faktörler de değerlendirilebilir.

Birim Doktorları

Göz Sağlığı ve Hastalıkları

Op. Dr. T. Erdal Kabadere
Detay Randevu Al

Göz Sağlığı ve Hastalıkları

Op.Dr. Hatice Onur
Detay Randevu Al

Göz Sağlığı ve Hastalıkları

Op. Dr. Ömer Sinan Tandoğdu
Detay Randevu Al

Göz Sağlığı ve Hastalıkları

Prof. Dr. Seyhan Topbaş
Detay Randevu Al

Göz Sağlığı ve Hastalıkları

Op. Dr. Nezihi Ün
Detay Randevu Al

Göz Sağlığı ve Hastalıkları

Op. Dr. Hasan Şen
Detay Randevu Al

SAĞLIK REHBERİ

(0222) 335 03 35 7/24 bize ulaşabilirsiniz.